Koristi VTOL tehnologiju
35

Francuska predstavila novi dron kamikazu, može letjeti brzinom od 400 km/h

D. B.
Francuska kompanija EOS Technologije predstavila je svoj novi dron kamikazu, koji u letu može dostići brzinu od 400 km/h.

Dron pod nazivom Veloce 330 naručila je francuska agencija za nabavku Direction générale de l’armement (DGA), a riječ je o naoružanju srednjeg dometa na daljinsko upravljanje (MTO).

Tokom treće faze testnih letova, dron je u zraku proveo 16 minuta te je letio 50 kilometara te je dostigao deklarisanu maksimalnu brzinu od 400 km/h.

Kompanija je također napomenula da je dron koristio samo polovinu svog rezervoara za gorivo kako bi prešao tu udaljenost.

Francuska ranije nije davala prioritet bespilotnim letjelicama, no promijenila je svoj stav te počela pokazivati interes za razvoj ovog segmenta. Godine 2022. je DGA lansirala dva MTO projekta pod nazivom Colibri i Larinae, koji bi trebali biti u mogućnosti da neutrališu oklopno vozilo udaljeno 5 i 50 kilometara.

Agencija je 2023. godine krenula u nabavku brojnih sistema za vojsku, a potom su uslijedile najave na Paris Air Showu. Francuzi su naglasili potrebu za bespilotnim letjelicama kojim se lako upravlja, kako bi se smanjilo vrijeme potrebno za obuku trupa.

U junu prošle godine je EOS Technologie potpisao ugovore s kompanijama Nexter Arrowtech i TRAAK za razvoj nove letjelice srednjeg dometa i daljinskog upravljanja.

Pričalo se da će novi dron imati protivtenkovsku bojevu glavu te da će moći funkcionisati u okruženju bez GPS-a.

U izvještajima se navodi da će letjelica posjedovati i izviđačke sposobnosti te da bi se njime moglo daljinski upravljati na srednjim dometima.

Veloce 330 koristi VTOL tehnologiju vertikalnog polijetanja i slijetanja. Dron kamikaza je opremljen sistemom za suprotstavljanje aktivnoj odbrani, posjeduje navigacijski sistem neovisan o GPS-u i otporan na ometanje, koji je razvio TRAAK.

Pored toga, dron može obavljati obavještajne misije zahvaljujući optičkoj sferi sposobnoj da detektuje vozila udaljena do 15 kilometara tokom dana, odnosno 3,2 kilometra tokom noći.

Sljedeći korak je transformacija letjelice u daljinski upravljanu municiju sposobnu da probije oklop tenkova.

Ipak, ljudi će imati glavnu ulogu u donošenju odluka u vezi s dronom i njegovim metama, tako da on neće moći izvršavati automatizirane misije.

Dron je dizajniran i proizveden u Bordeauxu.

U ratu između Ukrajine i Rusije koriste se različite vrste dronova, a njihove mete su i tenkovi.